Blog

Ana SayfaBlog

Saksı Çiçeklerinde Torf Kullanımı

Saksı Çiçeklerinde Torf Kullanımı

Vitaminli olan saksı topraklarından sonuç almanız uzun sürmez. Bitkilerin daha verimli hale gelmesi adına önceliğiniz bu detayı dikkate almak olmalı. Örneğin saksı çiçeklerinde torf kullanımı için:

  • Sığır gübresi yaygın bir şekilde kullanılır.
  • Vitaminli torf toprağının kuru kalması beklenir.

 

Yani toprağın saksıya aktarılması sırasında ıslak olmaması gerekir. Nitekim ıslaklıktan dolayı gerçek saksı hacmini değerlendirmeniz uzun sürmez. Hacim sorunu yaşamamak için önce kuru toprağın eklenmesi önemli.

Saksı Toprak Karşımı Nasıl Olmalı?

Saksı çiçeklerinde torf kullanımı adına özel karışımlara yer verilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi toprağın vitaminli hale gelmesi saksı çiçeklerine iyi gelecektir. Bunun için karışımların dikkate alınması faydalı olacaktır.

Örneğin toprak içerisinde %50’ye kadar torfun yer alması gerekir. Geriye kalan kısımda da yine organik malzemeleri kullanmanız önem arz ediyor. Örneğin temiz kum bunlar arasında yer alır. Hatta isteyenler kompost dahi ekleyebilir ve toprağın verimini arttırabilir. Ancak bu şekilde saksı çiçeklerinin hızlı bir şekilde gelişmesine tanıklık etmeniz mümkün olacaktır.

Saksı Çiçeklerinde Sulama

Yine topraktan verim almak isteyenlerin sulamayı da göz önünde bulundurması önem arz ediyor. Saksı çiçeklerinde torf kullanımı için yukarıda belirttiğimiz hususları ele almanız faydalı olacaktır. Takiben:

  • Saksıların altını delik olarak seçmek gerekir.
  • Fazla sulama üzerine sorun yaşanabilir.

 

Toprağın nemli kalması bir yerde önemli. Ancak çok nemli kalmamasına da dikkat etmek gerekir. Bunun için 2 günde 1 olacak şekilde sulamaya ihtiyaç duyulabilir. Çok fazla güneş almayan yerlerde bu süreç 3 günde 1 olacak şekilde de ele alınabilir. Beraberinde bitkilerin saksı içerisinde ki büyümesine yakın zamanda tanıklık edersiniz.

Saksı Çiçeklerine Uyumlu Topraklar

Saksı çiçeklerine uygun olan topraklarında başında torf geliyor. Organik yapısı ile her türlü çiçeğin gelişiminde öne çıkıyor. Saksı çiçeklerinin hızlı ve tamamen doğal bir şekilde büyümesine yardımcı oluyor.

Saksı çiçeklerinde tamamen torf toprağı temin edilmez. Önceden de belirttiğimiz üzere %50 oranından toprağa yer verilmesi yeterli. Geriye kalan kısmın gübre ve de taze kum içermesi daha doğru olacaktır. Bu özel karışım çoğu saksı çiçeğine iyi gelir. Örneğin orkide bunlar arasında başı çekmektedir.

Torf Nerelerde Kullanılır?

Organik olan bu özel toprak sadece saksı çiçeklerine dair temin edilmez. Saksı çiçeklerinde torf kullanımı yukarıda belirttiğimiz hususlar üzerine ele alınır.

Devamında gelen kullanım alanları ise:

  • Fidanlık ile sera için sıklıkla temin edilir.
  • Sebze üretimi için göz önünde bulundurulur.

 

Kültür mantarı üretiminde de başı çeken toprak türü olarak bilinir. Aynı şekilde toprak ıslahına dair talep görmektedir. Kısacası sebze, çiçek ve toprak için ayrı avantajlara sahiptir. Organik yapısından dolayı birden fazla alanda kullanılır. Özellikle de vitaminli olarak hazırlanan torf toprağının verimli olduğu alanlarda saymakla bitmiyor.